Susam Nedir?

Susam Nedir?

Susam…

Çoğu zaman bir simidin üstünde ya da ramazan pidesini süslerken görmüşüzdür onu…

Aslında pek çoğumuz yakından tanırız şeklini. Ancak genelde sadece fiziksel özelliklerini bildiğimiz bir taneli besindir.

Susam, anavatanı Afrika olan ancak ülkemizin sıcak iklim bölgelerinde çok rahat tarımı yapılabilen bir bitkidir. Bitkinin tohumları aynı zamanda meyvesidir. İlkbahara yakın ekimi yapılan susam bitkisinin hasadı da ekim takvimine ve mevsim şartlarına bağlı olarak Eylül-Ekim aylarında yapılmaktadır. Susam çimlenme dönemi sonrası yaz sıcakları ile beraber büyümeye ve boy vermeye başlar. Yerden 40-50 cm.’den 60-70 cm.’ye kadar boy yapabilmektedir. Bu durum tarla verimi ve iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bitki önce beyaz çiçekler açar, ardından bu çiçekleri dökerek meyvelerini vereceği kapsülleri büyütür. Her kapsül ince ve hafif uzunumsu şekildedir. Kapsül yapıları standarttır. Susam taneleri bu kapsüller içerisinde çift taraflı dizilmişlerdir. Ham halde beyaz renkli olup, olgunlaştığında kahverenginin tonlarında renk alır.

Doğal Susam 1000 gr

Susamın Kullanım Alanları

Susam taneleri aslında susam bitkisinin tohumudur. Bu tohumlar bu halleriyle baharat olarak kullanılmaktadır. Simit, poğaça ve çörek üzerine serpiştirilerek yiyeceklere tad vermektedir. Ayrıca susam tahinin ham maddesidir. Yani tahinin ana maddesi susam ve susam yağıdır.

Ayrıca susam, kavrularak, eskiden elde değirmen taşları üzerinde, şimdi ise özel makinelerde (özel taşlar üzerinde) ezilerek çok nefis bir kahvaltılık olarak da tüketilmektedir. Buna da Susam Ezmesi (doğal) adı verilmektedir. Daha ayrıntılı bilgiye Susam Ezmesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Susamdan susam yağı elde edilmekte ve kozmetik sanayinde pek çok cilt ve saç bakım ürünün içerinde yer almaktadır.

Susam Ezmesi 1000 gr

Susam Nedir?” te bir düşünce

  1. Pingback: Susam Ezmesi Nasıl Yapılır? - susamezmesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir