Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Farklar

Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Farklar

Lütfen Dikkat: Susam Ezmesi Tahin Değildir!

Herkese merhaba. Pek çok kişi tarafından bize yöneltilen bir soruya cevap mahiyetinde bu kısa bilgi yazısını sizinle de paylaşmak istedim.

Sevgili ziyaretçi, susam nedir? Susam ezmesi nedir? Nasıl yapılır? sorularına cevap olabilecek birkaç farklı yazıyı daha önce yayınladık sitemizde. Ancak bir şeyin eksik kaldığını da itiraf ederek konuya başlayalım.

Susam Ezmesi aşağıdaki üründen elde edilmektedir. İthal Çin Susamı değildir.

Doğal Susam 1000 gr

 • Susam ezmesi asla tahin değildir. Lütfen buraya dikkat edin. Susam ezmesi, (www.susamezmesi.com adresinde satılanları garanti edebiliriz.) saf susam mamulüdür. Yani içinde ekstra, haricen herhangi bir katkı maddesi ya da karışım içermez. Saf, doğal susam tohumları gerekli işlemlerden geçirilerek (kavurma, savurma, ezilme) ekmeğe sürülebilir kıvamda susam ezmesi üretimi gerçekleştirilir. Susam yağlı tohumlu bitkilerden olduğu için de kavanoz ambalajlarda yüzeyde ciddi bir yağ birikir. Bu yağ bir bozulma emaresi değildir. Ürün kullanılmadan önce karıştırılarak tüketilmelidir. Aksi takdirde alta çöken ve kuruyan susam ezmesinin tüketim kalitesi de düşer.
 • Tahin ise susam yağı başta olmak üzere susam türevleri ve diğer katkı maddeleri ile kıvam artırıcılar kullanılarak üretilir. Tahin de çok lezzetli bir kahvaltılık üründür, ancak susam ezmesi gibi doğal, katkısız, saf bir ürün değildir.
 • Özellikle susam tohumu ve susam ezmesi sağlığınız için ihtiyaç duyacağınız pek çok vitamin, protein, lifler vb. maddeleri içerir, eksiklerinizi tamamlar. Ancak tahin böyle bir şeyi garanti edemeyeceği gibi (tahini de severek tüketmemize rağmen) doğa, katkısız bir üretim de değildir.
 • Özellikle ülkemizde üretim maliyetlerinin artması tahin üretiminde ithal susam tohumu kullanımını yaygınlaştırmıştır.
 • Tahin üretiminde susam tohumları tuzlu suda bekletilerek (tuzlu suya yatırma işlemi) kabuğundan ayrıştırılır. Böylece kabuksuz susam elde edilmiş olur. Ancak susam kabuğundaki liflerin de vücuda faydaları vardır. Tabi ki yeteri kadar ve dozunda tüketmek şartıyla. Yine hatırlatmak da fayda var. Susam kabuğunda oksalik asit adı verilen doğal bir asit mevcuttur. Doğal olduğu için tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir zararı yok. Aşırı tüketiminde bazı kişilerde bir takım rahatsızlıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır.
 • Sonuç olarak her şeyin başı sağlık, sağlık için yeterli, dengeli ve ölçülü beslenme şarttır…

Susam Ezmesi 1000 gr

 1. Pingback: Susam Ezmesi Nasıl Yapılır? - susamezmesi.com

 2. Avatar
  Seyit Sarı diyor ki:

  Sayın yetkili sattığınız susam ezmesinin miktarı, ambalajı içerik bilgileri ulaşamıyoruz. Sepete ekleyip bakayım dedim gene yok. Bir urun satıyorsanız tüketici bilgilendirilmesi kapsamında her türlü bilgiyi siteye koyunki alıp almama kararı verebilelim. Tabii bu sizin için önemli işe. Saygılar.

 3. Pingback: Susam Ürünleri, Kullanım Alanları ve Susamın Faydaları - Yücel KESEN

  • susamezmesi.com
   susamezmesi.com diyor ki:

   Merhaba. Kesinlikle bahsi geçen iki ürün de hem yapısal olarak hem de lezzet ve bileşen olarak birbirinden çok farklıdır. Kaldı ki susam ezmesi kavrulmuş saf susamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir