Çıtır simitlere tadını veren susam, şimdi ekmeğe sürülebilir haliyle kahvaltı sofralarınızda size unutamayacağınız bir lezzet şöleni sunmaya geliyor...

Uşak Haşhaş Ezmesi

Uşak Haşhaş Ezmesi

Öncelikle Haşhaş nedir? birkaç cümle ile bu konuya açıklık getirmek gerekiyor. Çünkü Türkiye büyük bir ülke ve yurdumuzun dört bir yanından ziyaretçilerimiz konuyu bir şekilde merak etmiş ve bu sayfaya ulaşmış olabilirler.

Haşhaş/Afyon Nedir?

Haşhaş tanelerinin elde edildiği, üretildiği bitkinin ismi afyondur. Yöre insanları haşhaş tohumlarının çimlenmesinin ardından yeşeren taze afyonları salata yapmakta da kullanırlar. Afyon bitkisi kapsül çıkardıktan sonra, eski zamanlarda bu kapsüller çizilip çıkan sütlerden afyon ya da afyon sakızı elde eder, bu sakızları da ağrı kesici olarak kullanırlardı. Afyon ve uyuşturucu etkisi böylelikle daha iyi anlaşılabilir. Ancak bazı kişilerden gelen genel bir soruya da yeri gelmişken cevap vermemiz gerekiyor. “Haşhaş tohumu veya haşhaş ezmesi yersek bağımlı olur muyuz?” ya da “Çok yersek uykumuz gelir mi?” şeklinde gelen sorulara genel bir cevap vermek yerinde olacaktır. Haşhaş ezmesi yemek uyku ve bağımlılık sorunlarına sebebiyet vermez.

Haşhaş Ezmesi ve Haşhaş Tohumu Nerelerde Kullanılır?

Haşhaş Tohumu, bugün özellikle yağ sanayisinde (Haşhaş Yağı)  ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Haşhaş (tohumları) kavrulup ezilerek Haşhaş Ezmesi üretilir ve özellikle kahvaltılarda hoş bir tat olarak tüketilmektedir. Ayine Haşhaş Ezmesi, Anadolu’da Saraylı ya da Saray Lokması adı verilen yöresel tatlı yapımında bolca kullanılan bir malzemedir. Yine ayrıca haşhaş tohumları, ekmek, poğaça, pide, simit, kurabiye üzerine tat vermek için serpilmektedir. Son olarak haşhaş tohumları Haşhaş Tatlısı yapmak için olmazsa olmaz bir malzemedir.

Haşhaş Ezmesi Bilgi Haşhaş Tohumu Bilgi

 

  1. Pingback: Afyon Haşhaş Ezmesi - susamezmesi.com

  2. Pingback: Haşhaş Tohumu - susamezmesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir