Çıtır simitlere tadını veren susam, şimdi ekmeğe sürülebilir haliyle kahvaltı sofralarınızda size unutamayacağınız bir lezzet şöleni sunmaya geliyor...

Haşhaş Tohumu

Haşhaş Tohumu

Güzel ülkemizi çok seven pek çok tarım ürünü çeşidinden bir tanesini de hiç şüphesiz Afyon bitkisi. Afyon bitkisi bu adıyla daha çok tarımsal yetiştiriciliği yapıldığı bölge ve yörelerde bilinir. Genel mahiyette ürünü Haşhaş (tohumu) olarak duyan, gören, tadan mutlaka pek çok kişi vardır.

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu Hakkında

Afyon bitkisi kapsül verdikten sonra bitkinin tohumları da kendini göstermeye başlar. Yani Haşhaş aslında bitkinin tohumudur.

Ülkemizde özellikle, Afyon (karahisar), Denizli, Kütahya ve Uşak illerimizde bu ürün yaygın olarak üretilir(di). Yani aslına bakarsanız eskiden çok yaygın bir ekim alanı vardı. Bu yaygın ekim alanında çok kaliteli ürünler yetiştirilirdi. Ancak günümüzde artan üretim maliyetleri karşısında pek çok alanda olduğu gibi birçok tarım ürünün yetiştirilmesinde de ciddi alan daralmaları söz konusu. Bu anlamda iyi ve kaliteli ürün bulmak bazen bir hayli zor olabiliyor.

Afyon bitkisinin temel iki türü vardır. Piyasada genel de mavi/siyah haşhaş ve sarı  haşhaş olarak anılan bu türlerin genel şekillerini ve fiziksel özellikleri birbirine benzese de tatları bariz biçimde farklılaşır.

Haşhaş Ezmesi Bilgi Haşhaş Tohumu Bilgi

  1. Pingback: Uşak Haşhaş Ezmesi - Susam Ezmesi | www.susamezmesi.com - Susam Ezmesi Marketi

  2. Pingback: Afyon Haşhaş Ezmesi - susamezmesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir