Çıtır simitlere tadını veren susam, şimdi ekmeğe sürülebilir haliyle kahvaltı sofralarınızda size unutamayacağınız bir lezzet şöleni sunmaya geliyor...

Afyon Haşhaş Ezmesi

Afyon Haşhaş Ezmesi

Ege Bölgesi illerinde özellikle Denizli, Afyon ve Uşak, Kütahya dolaylarında bölge halkının çok sevdiği, çok eski  yıllardan beri tükettiği besinlerden biri de hiç kuşkusuz haşhaştır. Haşhaş tohumları fırında pişirilen ekmek ve çöreklerin üstünde yer tutarken hem çok hoş kokar, hem de ekmeğe acayip güzel bir tat verirdi. Sonraları aynı susam tohumlarına yapılan işlem gibi haşhaş tohumları da evlerde, ev hanımlarının maharetli ellerinde, soba üstlerinde tavalarda, kıvamında ve kararında kavrularak ezilmeye (sürtülmeye) hazır hale getirilirdi. Bundan sonraki aşamada ise öğütücü bir taş üzerine dökülen kavrulmuş haşhaş tohumları ellerde yumurcak ile büyük bir sabır ve titizlikle ezilir, sürtülürdü.

Bir gün akşamdan sabaha evlerde süren bu mis kokulu susam ve/veya haşhaş ezme telaşı sonunda enfes bir lezzet çıkardı ortaya. Enfesti enfes olmasına lakin bin bir emekle ortaya konulan haşhaş/susam ezmeleri çok kıymetli olduğundan öyle bol bol yiyemezdik.

Sobanın üzerinde demlenen çay eşliğinde susam veya haşhaş ezmesi ile yapılan o kısıtlı ama lezzetli mi lezzetli kahvaltıları hala özlüyorum. Bu yazdıklarım o yıllarda yaşadıklarımızın küçük bir kısmıdır.

Bugün artık elle değil modern makinelerle haşhaş ve susam ezmesi  yapmak daha kolay belki ama önemli bir noktaya değinmeden geçmemek gerekiyor: İşi makineler yapsa da, susam ve haşhaş tohumlarını ezmenin kararı, ölçüsü çok ama çok önemlidir.

Haşhaş Ezmesi Bilgi Haşhaş Tohumu Bilgi

Afyon Haşhaş Ezmesi” te bir düşünce

  1. Pingback: Uşak Haşhaş Ezmesi - susamezmesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir